fbpx Whatsapp-button
AYIN PROMOSYON ÜRÜNLERİ

100 ₺ siparişinize 1 ürün, 200 ₺ siparişinize 3 ürün, 31.10.2018 saat 23:59'a kadar geçerlidir..

 

Moringa Oleifera Kapsül ve Toz Halinin Resmi

Moringa yaprakları, birçok vitamin ve mineral içeriği yönünden mükemmel bir kaynaktır. Bir bardak taze, doğranmış yaprak (21 gram):

  • Protein: 2 gram
  • B6 Vitamini: BKA'nın% 19'u
  • C Vitamini: BKA'nın% 12'si
  • Demir: BKA'nın% 11'i
  • Riboflavin (B2): BKA'nın% 11'i
  • A Vitamini (beta-karoten): BKA'nın% 9'u
  • Magnezyum: BKA'nın% 8'i içerir (2)

Ülkemizde ve batı ülkelerinde, kurutulmuş yapraklar toz veya kapsül biçiminde diyet takviyeleri olarak satılmaktadır.

Yapraklara kıyasla bakla(meyvesi), vitamin ve mineraller yönünden daha düşük değerler içerir. Ancak, C vitamini bakımından son derece zengindir. Bir bardak taze, dilimlenmiş bakla (100 gram) günlük ihtiyacınızın % 157'sini muhtevidir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki insanların beslenmesinde bazen vitaminler, mineraller ve protein bulunmaz. Bu ülkelerde, Moringa oleifera , birçok temel besin maddesinin önemli bir kaynağı olabilir.

Bununla birlikte, bir dezavantajı vardır: Moringa yaprakları ayrıca mineral ve protein emilimini azaltabilecek yüksek seviyede antinütrientler içerebilir, bu sebeple uzman ve onaylı üreticiler tarafından üretilmiş ve işlenmiş ürünleri, uygun dozlarda ve tavsiye edilen oranlarda kullanımı, aşırı tüketimden kaçınılması tavsiye edilmektedir. (34 ).

Akılda tutulması gereken bir başka şey de , Moringa oleifera takviyesini aşırı miktarda almanın , çok sayıda besin sağlamayacağıdır. Önerilen dozda kullanımının vücuda yeteri kadar besini sağladığının bilinmesi ve buna riayet edilmesi önemlidir.

Özet Moringa yaprakları, protein, B6 vitamini, C vitamini, riboflavin ve demir gibi birçok önemli besin bakımından zengindir.
 {module Google Yazı İçi Reklamları}
2. Moringa oleifera Antioksidanlar açısından zengindir

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallere karşı etkili olan bileşiklerdir.

Yüksek serbest radikal seviyeleri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla ilişkili oksidatif strese neden olabilir (56).

Moringa oleifera'nın yapraklarında birkaç antioksidan bitki bileşiği bulunmuştur (789 ).

C vitamini ve beta karoten yanı sıra, bunlar ( 10 , 11 ):

  • Quercetin : Bu güçlü antioksidan, kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir (12 13 ).
  • Klorojenik asit : Kahvede yüksek miktarda bulunur, klorojenik asit, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin ılımlı olmasına yardımcı olabilir (14 15 ).

Kadınlarda yapılan bir çalışmada, üç ay boyunca her gün 1,5 çay kaşığı (7 gram) moringa yaprağı tozu almanın kan antioksidan seviyelerini anlamlı derecede artırdığı bulundu ( 16 ).

Moringa yaprağı ekstresi ayrıca bir gıda koruyucu olarak da kullanılabilir. Oksidasyonu azaltarak etin raf ömrünü arttırır ( 17 ).

Özet Moringa oleifera , kersetin ve klorojenik asit dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar bakımından zengindir. Moringa yaprağı tozu kan antioksidan seviyelerini artırabilir.
 
3. Moringa Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir

Yüksek kan şekeri ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Aslında, diyabetin temel özelliği.

Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık problemi riskini arttırır. Bu nedenle kan şekerinizi sağlıklı sınırlar içinde tutmak önemlidir.

İlginç bir şekilde, birçok çalışma Moringa oleifera'nın kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Bununla birlikte, kanıtların çoğu hayvan çalışmalarına dayanmaktadır. Sadece birkaç insan merkezli çalışma var ve bunlar genellikle düşük kalitede.18 19 20 ).

30 kadından birinde yapılan bir araştırma, üç ay boyunca her gün 1,5 çay kaşığı (7 gram) moringa yaprağı tozu alarak, açlık kan şekeri seviyesini ortalama olarak% 13,5 azalttığını göstermiştir ( 16 ).

Altı kişide diyabetli bir başka küçük çalışma, yemeğe 50 gram moringa yaprağı eklemenin kan şekeri artışını% 21 oranında azalttığını buldu ( 21 ).

Bilim adamları, bu etkilerin izotiyosiyanatlar gibi bitkisel bileşiklerden kaynaklandığına inanmaktadır (22 ).

Özet Moringa yaprakları kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabilir, ancak sağlam önerilerde bulunmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
4. Moringa oleifera Enflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon, vücudun enfeksiyon veya yaralanmaya karşı doğal tepkisidir.

Bu önemli bir koruyucu mekanizmadır, ancak uzun bir süre devam ederse önemli bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Aslında, sürekli iltihaplanma kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik sağlık sorunuyla bağlantılıdır (23 24 ).

Bütün meyvelerin, sebzelerin, bitkilerin ve baharatların çoğu iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, yardım edebilecekleri derece, içerdikleri antienflamatuar bileşiklerin türlerine ve miktarlarına bağlıdır.

Bilim adamları, izotiyosiyanatların, moringa yaprakları, bakla ve tohumlarındaki ana anti-enflamatuar bileşikler olduğuna inanmaktadır ( 25 ,26 27 ).

Ancak şimdiye kadar, araştırma tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlı kalmıştır. Moringa oleifera'nın insanlarda benzer anti-enflamatuar etkilere sahip olup olmadığı görülmemektedir .

ÖZET: Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, Moringa oleifera'nın anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu etki insanlarda çalışılmamıştır. Not: Ersağ Firması hiçbir hayvan üzerinde test yapmamaktadır. Yapılan araştırmalar uluslararası düzeyde değişik firmalarca yapılmış araştırmaları baz almaktadır.
5. Moringa Kolesterolü Düşürebilir

Kolesterolün yüksek olması kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Neyse ki, birçok bitkisel gıda kolesterolü etkili bir şekilde azaltabilir . Bunlar keten tohumu, yulaf ve badem içerir.

Hem hayvan hem de insan bazlı çalışmalar Moringa oleifera'nın benzer kolesterol düşürücü etkilere sahip olduğunu göstermiştir (18 28 29 ).

ÖZET Moringa oleifera , kolesterol seviyenizi düşürebilir ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azaltır.
6. Moringa oleifera, Arsenik Toksisitesine Karşı Koruyabilir

Arsenik, yiyecek ve suyun kirlenmesi dünyanın birçok yerinde bir problemdir. Bazı pirinç türleri özellikle yüksek seviyelerde olabilir (30 ).

Uzun süreli arsenik seviyelerine uzun süre maruz kalmak, zaman içinde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Örneğin, çalışmalar uzun süreli maruz kalmayı artan kanser ve kalp hastalığı riskine bağladı (31 32 ).

İlginç bir şekilde, farelerde ve sıçanlarda yapılan bazı çalışmalar, Moringa oleifera'nın yaprak ve tohumlarının arsenik toksisitesinin bazı etkilerine karşı koruyabileceğini göstermiştir (33 3435 ).

Bu sonuçlar ümit vericidir, ancak bunun insanlar için de geçerli olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

ÖZET Hayvan çalışmaları, Moringa oleifera'nın arsenik toksisitesine karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir . Ancak, bu henüz insanlarda çalışılmamıştır.
Dip Not

Moringa Oleifera , geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan bir Hint ağacıdır.

Bununla birlikte, saygın sağlık yararlarının yalnızca birkaçı bilimsel olarak incelenmiştir ().

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, Moringa oleifera'nın kan şekeri ve kolesterolde mütevazı düşüşlere yol açabileceğini göstermektedir . Ayrıca antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olabilir ve arsenik toksisitesine karşı koruma sağlayabilir.

Moringa yaprakları da oldukça besleyicidir ve temel besinlerden yoksun insanlar için faydalı olmaktadır.

Moringa oleifera takviyeleri denemek istiyorsanız , Ersağ'da mükemmel bir seçim var .

Kaynak : HealthLine

https://www.healthline.com/nutrition/6-benefits-of-moringa-oleifera

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-reduce-antinutrients

https://www.healthline.com/nutrition/15-ways-to-lower-blood-sugar

https://www.healthline.com/nutrition/13-anti-inflammatory-foods

https://www.healthline.com/nutrition/13-foods-that-lower-cholesterol-levels
https://www.healthline.com/nutrition/13-foods-that-lower-cholesterol-levels

https://www.healthline.com/nutrition/arsenic-in-rice

{module Reklamlar}

Go to top   Ersağ Evimde - Ana Sayfa