fbpx Whatsapp-button
AYIN PROMOSYON ÜRÜNLERİ

100 ₺ siparişinize 1 ürün, 200 ₺ siparişinize 3 ürün, 31.10.2018 saat 23:59'a kadar geçerlidir..

B12 AZALINCA PİLİMİZ BİTİYOR
Aşağıdaki durumların, ❤B 12 vitamini azlığından kaynaklanabileceği aklınızda olsun.
 
▪️ Unutkanlık
▪️ Yorgunluk
▪️ Uykusuzluk
▪️ Kulak çınlaması
▪️ Denge bozukluğu
▪️ Ayağa kalkınca baş dönmesi
▪️ Odaklanma sorunu
▪️ Ayak ve el uyuşması
▪️ Kaslarda yorgunluk ve güçsüzlük
▪️ Dilde yanma
▪️ Kas krampları
▪️ İştah bozukluğu
▪️ Hızlı kilo alma, zor kilo verme”(Ersağ B12 ilaç degildir)

{tab Genel Bakış}

GİNKO GENEL BİLGiLER

Ginko Biloba Bitkisi Yaprağı

Ginkgo, yelpaze şekilli yaprakları olan geniş bir ağaçtır. Ginkgo, Çin, Japonya ve Kore de dahil olmak üzere Asya'nın yerli parçaları olmasına rağmen, 1730 yılından bu yana Avrupa'da yetiştirildi ve 1784 yılından bu yana Birleşik Devletlerde yetişti.   Ginkgo yaprağı genellikle Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere hafıza bozuklukları için ağız yoluyla alındı . Aynı zamanda, özellikle yaşlı insanlarda beyindeki kan akışının azalmasına bağlı olduğu düşünülen koşullar için de kullanılır. Bu koşullar hafıza kaybı , baş ağrısı , kulak çınlaması , baş dönmesi, konsantrasyon zorluğu, duygudurum bozuklukları ve işitme bozukluklarıdır. Bazı insanlar vücudun zayıf kan dolaşımı ile ilgili diğer sorunları yürüme sırasında (boğum ağrısı) (Claudication) ve Raynaud sendromu (özellikle parmaklarda ve ayak parmaklarında soğuk algınlığına yanıt olarak).  Ginkgo yaprağı aynı zamanda Lyme hastalığı, kemoterapi ve depresyon ile ilgili düşünme bozuklukları için de kullanılır .  Bazı insanlar cinsel performans sorunlarını tedavi etmek için ginkgo kullanır. Bazen SSRI'lar olarak adlandırılan bazı antidepresanları almakla birlikte görülen cinsel performans problemlerini tersine çevirmek için kullanılır.  Ginkgo kullanılmıştır göz problemleri de dahil olmak üzere , glokom , diyabetik göz hastalığı ve yaşla ilişkili maküler dejenerasyon (AMD), bunun yanında, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), otizmkalp hastalığı ve kalp komplikasyonları, yüksek kolesterol , adet öncesi sendromu (PMS) ve kanlı diyare . Ginkgo yaprağı kronik yorgunluk sendromu (CFS), şizofrenide ağız yoluyla alınır ve kış depresyonunu önlemek , dağ hastalığını ve yaşlanmayı önlemek, mide asidini kontrol etmek , karaciğer ve safrakesesi işlevini iyileştirmek ve kan basıncını kontrol etmek için alınır . Ayrıca, astım, alerjiler , bronşit ve merkezi sinir sistemi bozuklukları için ağız yoluyla alınır . Ginkgo'nun diğer kullanım biçimleri listesi çok uzun. Bunun nedeni, bu bitki çok uzun süre kalmış olması olabilir. Ginkgo biloba , dünyanın en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Ginkgo ağaçları bin yıl kadar yaşayabilir. Astım ve bronşit için ginkgo kullanımı M.Ö. 2600'de tanımlanmıştır.  Üretimde, ginkgo yaprağı özütü kozmetikte kullanılır . Gıdalarda, hamuru alınmış kavrulmuş ginkgo tohumu, Japonya ve Çin'de yenilebilir bir inceliktir.

Ginko Nasıl çalışır?

Ginkgo, beyin, gözler, kulaklar ve bacakların daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek kan dolaşımını iyileştiriyor gibi görünüyor. Beyindeki düşünceye müdahale eden değişikliklere müdahale ederek Alzheimer hastalığını yavaşlatabilir.  Ginkgo tohumları vücutta enfeksiyona neden olan bakteri ve mantarları öldüren maddeler içerir. Tohumlar nöbet ve bilinç kaybı gibi yan etkilere neden olabilen bir toksini de içerir.

{tab Kullanımları}

GINKGO'NUN KULLANIMI VE ETKINLIĞI Bu nedir?

Muhtemelen Etkili olduğu:

 • Anksiyete. Araştırma, belirli bir ginkgo özütünün (EGb 761, Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) 4 hafta süreyle alınmasının kaygı semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor.Ginko Biloba Ekstratı
 • Zihinsel işlev. Çelişkili bazı kanıtlar olmasına rağmen, çoğu araştırma, ginkgo'nun sağlıklı yetişkinlerde hafızayı, düşünce hızını ve dikkatini hafifletebileceğini önermektedir. Günde 120-240 mg dozlar, günde 600 mg'a kadar daha yüksek dozlardan daha etkilidir veya daha etkilidir. Bazı araştırmalar, ginkgo'nun diğer takviyeleri ile birlikte kullanıldığında etkilerini araştırmıştır. Bazı kanıtlar, Panax ginsengi veya kodonopsis ile birlikte ginkgo almanın, belleği tek tek bileşenlerden daha iyi geliştirebileceğini önermektedir. Bununla birlikte, ginkgo ve Panax ginseng'in belirli bir bileşimi (Gincosan, Pharmaton Natural Health Products), postmenopozal kadınlarda ruh hali veya düşünceyi iyileştirmemektedir. Ayrıca,
 • Demans. Bazı kanıtlar, ginkgo yaprağı özütünü ağızdan almanın Alzheimer, vasküler veya karışık demans semptomlarını hafifçe geliştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, birçok erken ginkgo araştırmasının bulgularının güvenilir olmayabileceği endişeleri bulunmaktadır. Çoğu klinik çalışmada, ginkgo'nun Alzheimer hastalığının semptomları ve diğer demanslara yardımcı olduğu gösterilmesine rağmen, çelişkili bazı bulgular vardır, bu da hangi kişilerin yarar sağlayabileceğini belirlemek zor olabileceğini düşündürmektedir.
  Erken araştırmalar, EGb 761 (Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) adlı 22-24 haftalık belirli bir ginkgo yaprağı özütünün, hafif ila orta şiddette Alzheimer hastalığının tedavisi için donepezil (Aricept) kadar etkili olduğunu gösteriyor. Ancak, diğer araştırmalar, ginkgo yaprağı özütünün geleneksel ilaçlar donepezil (Aricept) ve takrinin (Cognex) daha az etkili olabileceğini önermektedir. 
  Ginkgo değişik demans tiplerine yardımcı olabilir, ancak ginkgo demansın gelişmesini önlemeye yardımcı olmadı.
 • Diyabetlilerde görme sorunları. Ginkgo yaprağı ekstraktının ağızdan alınmasının diyabetin neden olduğu retinal hasar gören insanlarda renk görme düzeyini artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.
 • Görme kaybı (glokom). Ginkgo yaprağı özütünün 12.3 yıla kadar ağız yoluyla alınması normal gerilim glokomu olan bazı insanlarda görme alanına önceden var olan hasarı artırdığı görülüyor. Ancak, çelişkili araştırmalar, ginkgo'nun sadece 4 hafta süreyle alındığında glokoma ilerlemeyi engellemez olduğunu gösteriyor.
 • Kötü kan akımı nedeniyle yürüme sırasında bacak ağrısı (periferik damar hastalığı). Bazı kanıtlar, ginkgo yaprağı ekstraktını alarak, bacaklarındaki zayıf kan dolaşımıyla insanlar acı çekmeden yürüyebileceğini gösteriyor. Ginkgo almak cerrahi müdahale gerekliliğini de azaltabilir. Bununla birlikte, bu durumdaki insanlar iyileşme görmeden en az 24 hafta boyunca ginkgo kullanmaları gerekebilir.
 • Adet öncesi sendromu (PMS). Ginkgo yaprağı ekstraktını ağız yoluyla almak menstruasyon döngüsünün 16. günü sırasında başladığında göğüs hassasiyetini ve PMS ile ilişkili diğer semptomları gidermekte ve aşağıdaki döngünün 5. gününe kadar devam etmiştir.
 • Şizofreni. Araştırmalar, geleneksel antipsikotik ilaçlara ek olarak günlük ginkgo kullanmanın şizofreninin semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca, antipsikotik ilaç olan haloperidol ile ilişkili olumsuz etkileri de azaltabilir.
 • Tardif diskinezi adı verilen bir hareket bozukluğu. Tardif diskinezi, bazı antipsikotik ilaçların neden olduğu bir hareket bozukluğudur. Araştırmalar, belirli bir ginkgo özütünün (EGb 761, Yi Kang Ning, Yang Zi Jiang Pharmaceuticals Ltd., Jiangsu, Çin) alarak, şizofreni hastalarında tardif diskinezi semptomlarının şiddetini azaltarak antipsikotik ilaç kullandığını gösteriyor.
 • Vertigo ve baş dönmesi. Ginkgo yaprağı ekstraktı alınması, baş dönmesi ve denge bozukluklarının semptomlarını iyileştirdiği görülüyor.

 

Muhtemelen Etkisiz olduğu:

 • Yaşa bağlı hafıza kaybı. Bazı araştırmalar, yaşla ilgili hafıza sorunları olan insanlarda ginkgo yaprağı ekstraktının hafızayı ve zihinsel fonksiyonu hafifçe geliştirebileceğini önermektedir. Ancak çoğu kanıt, ginkgo yaprağı özütünün ağız yoluyla alınmasının zihinsel olarak normal zihinsel engelli, hafif zihinsel sorunları olanlar ya da demans ve yaşla ilgili hafıza kaybı olan yaşlı insanlarda hafıza veya dikkati artırmadığını göstermektedir. Ginkgo'nun yaşla ilişkili hafıza kaybının gelişmesini önlemediği de görülüyor.
 • Antidepresan ilaçların neden olduğu cinsel işlev bozukluğu. Bazı erken araştırmalar, ağız yoluyla ginkgo yaprağı ekstraktı almak antidepresan ilaçların yol açtığı cinsel problemleri iyileştirebileceğini önermekle birlikte, daha yeni araştırmalar muhtemelen etkili olmadığını ortaya koymaktadır.
 • Kemoterapiden kaynaklanan zihinsel sorunlar. Araştırmalar, ikinci kemoterapi döngüsünden önce günde iki kez belirli bir ginkgo yaprağı ekstraktını alarak EGb 761 (Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) alarak kemoterapi tedavisinin bitiminden bir ay sonrasına kadar devam etmesinin, tedavi edilen insanlardaki kemoterapiden kaynaklanan zihinsel problemleri önlediğini gösteriyor meme kanseri için.
 • Yüksek tansiyon. Araştırmalar, belirli bir ginkgo yaprağı özütünün (EGb 761) ağızdan 6 yıla kadar alınmasının, yüksek tansiyonlu yaşlı insanlarda kan basıncını düşürmediğini gösteriyor.
 • Çoklu skleroz. Ginkgo yaprağı ekstraktı veya ginkgolide B'nin, ginkgo ekstraktında bulunan belirli bir kimyasalın alınması, multipl skleroz hastalarında zihinsel işlevi veya sakatlığı iyileştirmez.
 • Mevsimsel depresyon (mevsimsel afektif bozukluk). Ginkgo yaprağı ekstraktını ağız yoluyla almanın mevsimsel depresyonu olan insanlarda kış depresyon belirtilerini önlediği görülmemektedir.
 • Kulak çınlaması (kulak çınlaması). Ginkgo yaprağı ekstraktını ağız yoluyla almanın kulaklardaki zil seslerini artırdığı görülmemektedir.

 

Olasılıkla Etkisiz olduğu:

 • Kalp hastalığı. Belirli bir ginkgo özütünün alınması (EGb 761, Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals), yaşlı insanlarda kalp krizi, göğüs ağrısı veya inme ihtimalini azaltmaz.

 

Yetersiz Kanıt :

 • Yaşa bağlı görme kaybı (yaşa bağlı maküla dejenerasyonu). Yaşa bağlı görme kaybı olan insanlarda ginkgo yaprağı özütünün belirtileri ve mesafe görüşünü iyileştirebileceğine dair bazı erken kanıtlar vardır.
 • Saman nezlesi (alerjik rinit). Erken araştırmalar, bir ay süreyle günde üç kez ginkgo ekstraktı ve hylaüronik asit içeren özel göz damlalarının (Trium, SOOFT) uygulanmasının mevsimsel alerjilere bağlı olarak şişmiş gözlü kişilerin göz kırmızısı, şişmesi ve boşalmasını azaltabileceğini gösteriyor.
 • İrtifa hastalığı. Ginkgo yaprağı ekstraktının yükseklik hastalığına etkileri üzerine yapılan araştırmalar tutarsızdır. Bazı araştırmalar, tırmanıştan 4 gün önce alındığında, ginkgo yaprağı özütünün alınmasının yükseklik hastalık semptomlarını azaltabileceğini önermektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, belirli bir ginkgo özütünün (GK501, Pharmaton Natural Health Products) tırmanmadan 1-2 gün önce kullanılması, irtifa hastalığını engellemediğini göstermektedir.
 • Astım. Araştırma, ginkgo özütü, zencefil ve Picrorhiza kurroa (AKL1, AKL International Ltd) içeren belirli bir ürünün iki kapsülünün günde iki kez 12 hafta süreyle alınmasının astımlı yetişkinlerde akciğer fonksiyonlarını veya astım semptomlarını iyileştirmediğini gösteriyor.
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB). Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ile kombinasyon halinde ginkgo yaprağı özütü içeren spesifik bir kombinasyon ürününün (AD-fX, CV Technologies, Kanada) endişe, hiperaktivite ve dürtüsellik gibi ADHD belirtilerini iyileştirmesine yardımcı olabileceğine dair erken kanıtlar vardır. 17 yaşındaki çocuklar. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, ginkgo ekstraktı (Ginko TD, Tolidaru Pharmaceuticals) 6-14 yaşındaki çocuklarda DEHB'yi tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metilfenidata kıyasla DEHB belirtilerini iyileştirmediğini gösteriyor.
 • Otizm. Araştırmalar, belirli bir ginkgo özütünün (Ginko TD Tolidaru Pharmaceuticals) geleneksel ilaçlarla birlikte 10 hafta boyunca günlük olarak alınmasının çocuklarda otizm semptomlarını iyileştirmediğini gösteriyor.
 • Akciğer hastalığı olarak adlandırılan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH). Araştırmalar, ginkgo özütü, zencefil ve Picrorhiza kurroa (AKL1, AKL International Ltd) içeren belirli bir ürünün günde iki kez 8 hafta boyunca alınmasının, KOAH'lı kişilerin akciğer fonksiyonlarını iyileştirmediğini gösteriyor.
 • Kokain bağımlılığı. Araştırmalar, EGb 761 adlı bir ginkgo yaprağı özütünün günde iki kez 10 hafta boyunca alınmasının, bir kokain bağımlılığı olan kişilere yardımcı olmadığını öne sürüyor.
 • Kolorektal kanser. Erken araştırmalar, belirli bir ginkgo yaprağı özütünün (EGb 761, ONC) intravenöz olarak (IV ile) antikanser ilaçları ile birlikte kullanılmasıyla kolorektal kanserli kişilerin yararlanabileceğini önermektedir.
 • Disleksi. Erken araştırmalar, belirli bir ginkgo yaprağı özütünün (EGb 761) alınmasının, 5-16 yaşlarındaki çocuklarda disleksiyi azaltmaya yardımcı olabileceğini önermektedir.
 • Fibromiyalji. Erken araştırmalar, koenzim Q-10 kapsülleri (Bio Quinone Q10, Pharma Nord) ile ağızdan belirli ginkgo yaprağı ekstraktı tabletleri (Bio-Biloba, Pharma Nord) alarak sağlıklılık ve genel sağlık algılamalarını artırabilecek ve insanlardaki ağrıyı azaltabileceğini önermektedir fibromiyaljiyle birlikte.
 • Mide kanseri. Erken araştırmalar, ginkgo dış tabakasındaki karbonhidratların 30 gün süreyle günde iki kez ağız yoluyla alınmasının mide kanseri hastalarında tümör boyutunu azaltabileceğini gösteriyor.
 • İşitme kaybı. Ginkgo kullanmanın bilinmeyen nedenlerden dolayı kısa süreli işitme kaybına yardımcı olabileceğine dair bazı erken kanıtlar var. Bununla birlikte, bu insanların çoğu kendi başına dururlar. Ginkgo'nun bir etkisi olup olmadığını bilmek zor.
 • Hemoroid. Erken araştırmalar, ginkgo ve bazı konvansiyonel ilaçların kombinasyonunun alarak, hemoroidin kanama ve ağrı gibi bazı semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor.
 • Migren. Erken araştırmalar, ginkgo-lide B'nin, ginkgo yaprağı ekstraktında bulunan bir kimyasal maddenin alınmasının çocuklarda ve kadınlarda migreni önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 • Yumurtalık kanseri. Kanıtlar, ginkgo yaprağı ekstraktının, yumurtalık kanseri gelişme riskinde azalma ile ilişkili olduğunu ileri sürmektedir.
 • Pankreas kanseri. Erken araştırmalar, belirli bir ginkgo yaprağı özütünün (EGb 761) intravenöz (IV yoluyla) antikanser ilaçlarıyla birlikte alınmasının bazı insanlardaki pankreas kanseri progresyonunu yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.
 • Yaşam kalitesi. Erken kanıt, ginkgo özütünün (LI 1370, Lichtwer Pharma) yaşlı insanlarda günlük yaşam aktiviteleri, ruh hali, uyku ve uyanıklık gibi yaşam kalitesini artırıcı önlemlerin iyileştirilebileceğini önermektedir.
 • Radyasyon maruziyeti. Erken araştırmalar, belirli bir ginkgo yaprağı özütünün (EGb 761, Tanakan Ipsen) alınmasının radyasyonun vücut üzerindeki olumsuz etkilerinin bir kısmını azaltabileceğini önermektedir.
 • Radyasyondan kaynaklanan deri toksisitesi. Erken araştırmalar, başka bir ürün (Radioskin 1, Herbalab di Perazza Massimiliano Company) ile birlikte ginkgo özütü, Aloe vera ve metal esculetina içeren özel bir krem ??ürününün (Radioskin 2, Herbalab di Perazza Massimiliano Company) uygulanmasının cilt nemini artırabileceğini ve Radyasyon tedavisi gören meme kanseri hastalarında toksisite.
 • Kan damarı bozukluğu (Raynaud sendromu). Bazı araştırmalar, ağızdan ginkgo yaprağı özütünün alınmasının, Raynaud sendromu adı verilen bir kan damarı bozukluğu olan kişide haftada ağrılı atak sayısını azaltabileceğini önermektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, ginkgo'nun nifedipin gibi ilaçlardan daha iyi veya yararlı olmadığını düşündürmektedir.
 • Cinsel işlev bozukluğu. Bazı araştırmalar, ginkgo yaprağı özütünün 8 hafta boyunca alınmasının, cinsel uyarılma bozukluğu olan kadınlarda cinsel fonksiyonu iyileştirmediğini göstermektedir. Bununla birlikte, ginkgo, ginseng, damiana, L-arginin, multivitamin ve mineralleri (ArginMax for Women) içeren spesifik bir kombinasyon ürünü almak cinsel işlev bozukluğu olan kadınlarda cinsel doyumu artırmak için görünüyor.
 • İnme. Grobun pıhtının neden olduğu darbeli ineklerde iyileşme için etkinliği hakkında çelişkili kanıtlar vardır. Bazı kanıtlar insanlara ginkgo ile tedavi edildiğinde inme sonrasında daha fazla iyileşme gösterebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar hiçbir yararı olmadığını göstermektedir.
 • Cilt renk değişikliği (Vitiligo). Belli bir ginkgo yaprağı özütünün (Ginkgo Plus, Seroyal) alınmasının cilt lezyonlarının boyutunu ve yayılımını azaltabileceğine dair bazı erken araştırmalar var.
 • Yüksek kolestorol.
 • "Arterlerin sertleşmesi" (ateroskleroz).
 • Kan pıhtıları.
 • Lyme hastalığı ile ilgili sorunları düşünmek.
 • Kronik yorgunluk sendromu (CFS).
 • Kanlı ishal.
 • Bronşit.
 • Üriner problemler.
 • Sindirim bozuklukları.
 • Uyuz.
 • Cilt topuklarını.
 • Diğer durumlar.
Bu kullanımlar için ginkgo oranını belirlemek için daha fazla kanıt gerekmektedir.

{tab Yan Etkileri}

GINKGO YAN ETKILER VE GÜVENLIK

Ginkgo Yaprağı Ekstraktı, ağız yoluyla uygun dozlarda alındığında bazı insanlar için güvenli değildir . Mide rahatsızlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık, güçlü kalp atışı ve alerjik cilt reaksiyonları gibi bazı yan etkilere neden olabilir.  Ginkgo yaprağı özütünün karaciğer ve tiroit kanseri riskini artırabileceği konusunda bazı endişeler var. Bununla birlikte, bu durum yalnızca çok yüksek miktarda ginkgo verilen hayvanlarda meydana gelmiştir. Bunun insanlarda olup olmayacağını bilmek için yeterli bilgi yok.  Ginkgo meyve ve posası, şiddetli alerjik cilt reaksiyonlarına ve müköz zarların tahrişine neden olabilir. Ginkgo zehirli sarmaşık, zehirli meşe, zehirli sumak, mango kabuğu veya kaşu kabuğu yağı alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Ginkgo yaprağı özütünün morarma ve kanama riskini artırabileceği konusunda bazı endişeler var. Ginkgo kan inceltir ve pıhtılaşma kabiliyetini azaltır. Ginkgo kullanan birkaç kişi göz içine ve beynin içine kanadı ve ameliyattan sonra aşırı kanama oldu. Ginkgo yaprağı özütü, bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir.  Ginkgo Yaprağı Ekstraktı, intravenöz olarak (IV) kısa süreli olarak kullanıldığında güvensizdir . 10 günde güvenle kullanılmıştır.  Kabuksuz TOHUM veya HAM GİNKO BİTKİSİ, ağız yoluyla alındığında KESİNLİKLE GÜVENSİZDİR . Günde 10'dan fazla kavrulmuş tohum yemek, nefes darlığı, zayıf nabız, nöbetler, bilinç kaybı ve şoka neden olabilir. TAZE TOZU daha da tehlikelidir. Taze tohumlar zehirlidir ve öylece yemek güvensizdir . Yeni ginkgo tohumları yemek, nöbet ve ölüme neden olabilir.  Cilt üzerine uygulandığında ginkgo'nun güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli güvenilir bilgi bulunmamaktadır.  Ginkgo'nun güvenli olup olmadığını belirlemek için cildi uygularken emniyetiyle ilgili yeterli bilgi yoktur.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Gebelik ve emzirme : Ginkgo gebelik sırasında ağızdan alındığında GÜVENLİ OLMAYACAKTIR . O zaman yakınlarda kullanılıyorsa doğum sırasında erken doğum ya da ekstra kanamalara neden olabilir. Emzirirken ginkgo kullanmanın güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Hamileyseniz veya emziriyorsanız ginkgo kullanmayın.  Bebekler ve çocuklar : Ginkgo yaprağı özütü kısa süre ağızdan alındığında güvenli olur. Bazı araştırmalar, ginkgo yaprağı ekstraktı artı Amerikan ginsenginin spesifik bir kombinasyonunun kısa süreli olarak kullanıldığında çocuklarda güvenli olabileceğini önermektedir. Çocukların ginkgo tohumlarını yemelerine izin verilmemelidir, öyle kullanımı OLASI GÜVENSİZKanama bozuklukları: Ginkgo kanama hastalıklarını daha da kötüleştirebilir. Kanama bozukluğunuz varsa, ginkgo kullanmayınız.  Şeker hastalığı : Ginkgo, şeker hastalığına müdahale edebilir. Şeker hastalığınız varsa, kan şekerinizi yakından izleyin.  Nöbetler : Ginkgo'nun nöbetlere neden olabileceği konusunda endişeler var. Hiç nöbet geçirdiysen, ginkgo kullanmayın.  Glikoz-6-fosfat dehidrojenaz enziminin eksikliği (G6PD) : Ginkgo, insanlarda G6PD enzim eksikliğine sahip ciddi anemiye neden olabilir. Daha fazlası bilinene kadar dikkatli olun veya G6PD eksikliğiniz varsa ginkgo kullanmayın.  İnfertilite : Ginkgo kullanımı hamile kalmayı engelleyebilir. Hamilelik yapmaya çalışıyorsanız, ginkgo kullanımınızı sağlık uzmanınıza tartışın.  cerrahlık: Ginkgo kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında ekstra kanamalara neden olabilir. Planlanan ameliyattan en az 2 hafta önce ginkgo kullanmayı bırakın.

{tab Etkileşimler}

GINKGO ETKILEŞIMLERI Bu nedir?

Yüksek Derece Etkileşim Bu kombinasyonu kullanmayın

 • İbuprofen GINKGO ile etkileşime giriyor

  Ginkgo kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. İbuprofen kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. İbuprofen ile ginkgo almak kan pıhtılaşmasını çok fazla yavaşlatabilir ve morarma ve kanama şansını artırabilir.

 • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar (Antikoagülan / Antiplatelet ilaçlar) GINKGO ile etkileşime girer

  Ginkgo kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Pipoterapiyi yavaşlatan ilaçlarla birlikte ginkgo almak da morarma ve kanama şansını artırabilir.  Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan bazı ilaçlar, aspirin, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Anaprox, Naprosyn, diğerleri), dalteparin (Fragmin), enoksaparin (Lovenox) , heparin, varfarin (Coumadin) ve diğerleri.

 • Warfarin (Coumadin) GINKGO ile etkileşime giriyor

  Warfarin (Coumadin) kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılır. Ginkgo da kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Warfarin (Coumadin) ile birlikte ginkgo almak, morarma ve kanama şansını artırabilir. Kanınızın düzenli olarak kontrol edilmesini sağlayın. Varfarin dozunuzun (Coumadin) değiştirilmesi gerekebilir.

 

Orta Derece Etkileşim Bu kombinasyonla temkinli olun

 • Alprazolam (Xanax), GINKGO ile etkileşime girer

  Ginkgo'nun alprazolam ile birlikte kullanılması alprazolam'ın etkilerini azaltabilir.

 • Buspiron (BuSpar) GINKGO ile etkileşime giriyor

  Ginkgo beyni etkiliyor gibi görünüyor. Buspiron (BuSpar) da beyni etkiler. Bir kişi ginkgo, buspiron (BuSpar) ve diğer ilaçları kullanırken aşırı hiddetliydi ve aşırı duygusal davrandı. Bu etkileşimin ginkgo ya da diğer ilaçlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli değildir.

 • Efavirenz (Sustiva), GINKGO ile etkileşime giriyor

  Efavirenz, HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Efavirenz'in ginkgo ekstresi ile birlikte kullanılması efavirenz'in etkilerini azaltabilir. Ginkgo almadan önce HIV için ilaç kullanıyorsanız sağlık uzmanınıza danışın.

 • Fluoksetin (Prozac) GINKGO ile etkileşir

  St. John's wort ile birlikte ginkgo almak, diğer şifalı bitkiler ve fluoksetin (Prozac) sinirli, sinirli, gergin ve heyecanlı hissetmenize neden olabilir. Buna hipomani denir. Sadece ginkgo fluoksetin (Prozac) ile alındığında bunun bir endişe kaynağı olup olmadığı bilinmiyor.

 • Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 1A2 (CYP1A2) substratları) GINKGO ile etkileşime girer

  Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Ginkgo, bazı ilaçların karaciğere ne kadar çabuk parçalandığını düşürebilir. Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlarla birlikte ginkgo almak bazı ilaçların etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç kullanırsanız, ginkgo almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.  Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlar arasında klozapin (Clozaril), siklobenzaprin (Flexeril), fluvoksamin (Luvox), haloperidol (Haldol), imipramin (Tofranil), mexiletin (Mexitil), olanzapin (Zyprexa), pentazosin (Talwin) , propranolol (Inderal), takrin (Cognex), teofilin, ziloton (Zyflo), zolmitriptan (Zomig) ve diğerleri.

 • Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 2C19 (CYP2C19) alt tabakaları) GINKGO ile etkileşime girer

  Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Ginkgo karaciğerin bazı ilaçları ne kadar çabuk parçaladığını artırabilir. Bu ilaçlarla ginkgo almak, ilacın ne kadar iyi çalıştığını azaltabilir. Ginkgo almadan önce, karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç kullanırsanız, doktorunuzla görüşün.  Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlar, amitriptilin (Elavil), karizoprodol (Soma), sitalopram (Celexa), diazepam (Valium), lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec), fenitoin (Dilantin), varfarin (Coumadin) , Ve bircok digerleri.

 • Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 2C9 (CYP2C9) substratları) GINKGO ile etkileşime girer

  Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Ginkgo, bazı ilaçların karaciğere ne kadar çabuk parçalandığını düşürebilir. Karaciğer tarafından değiştirilen bu ilaçlarla birlikte ginkgo almak, ilacınızın etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç kullanırsanız, ginkgo almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.  Bu karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlar, amitriptilin, diazepam, valil, ziloton, Celebrex, diklofenak, , irbesartan (Avapro), losartan (Cozaar), fenitoin (Dilantin), piroksikam (Feldene), tamoksifen (Nolvadex), tolbutamid (Tolinaz), torsemid (Demadex), varfarin (Coumadin) ve diğerleri.

 • Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 2D6 (CYP2D6) alt tabakaları) GINKGO ile etkileşime girer

  Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Ginkgo, bazı ilaçların karaciğere ne kadar çabuk parçalandığını düşürebilir. Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlarla birlikte ginkgo almanız, ilacınızın etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç kullanırsanız, ginkgo almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.  Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlar amitriptilin, klozapin, kodein, desipramin (Norpramin), donepezil (Aricept), fentanil (Duragesic), flekainid (Tambocor), fluoksetin (Prozak), meperidin (Demerol) , metadon (Dolophine), metoprolol (Lopressor, Toprol XL), olanzapin (Zyprexa), ondansetron (Zofran), tramadol (Ultram), trazodon (Desyrel) ve diğerleri.

 • Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) substratları) GINKGO ile etkileşime girer

  Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Ginkgo, karaciğerin bazı ilaçları nasıl parçaladığını etkiler ve çeşitli etkilere ve yan etkilere yol açabilir. Karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ginkgo almadan önce doktorunuzla konuşun.  Bazı ilaçlar arasında lovastatin (Mevacor), clarithromycin (Biaxin), cyclosporine (Neoral, Sandimmune), diltiazem (Cardizem), östrojen, indinavir (Crixivan), triazolam (Halcion) ve diğerleri sayılabilir.

 • Diyabet için ilaçlar (Antidiyabet ilaçları) GINKGO ile etkileşime girer

  Diyabet ilaçları kan şekerini düşürmek için kullanılır. Ginkgo, tip 2 diyabetlilerde insülin ve kan şekerini artırabilir veya azaltabilir. Diyabet ilaçlarıyla birlikte ginkgo almak, ilacınızın ne kadar iyi çalıştığını azaltabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaçlarınızın dozu değiştirilmeniz gerekebilir.  Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar glimepirid (Amaryl), gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Mikronaz), insülin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), klorpropamit (Diabinese), glipizid (Glükotrol), tolbutamid (Orinaz) ve diğerleri .

 • Nöbet geçirme şansını artıracak ilaçlar (Nöbet eşiği düşürücü ilaçlar) GINKGO ile etkileşime girer

  Bazı ilaçlar nöbet geçirme şansınızı arttırır. Ginkgo kullanımı, bazı insanlarda nöbetlere neden olabilir. Ginkgo ile birlikte bir nöbet geçirme şansını artıracak ilaçlar almak, nöbet geçirme riskini büyük oranda artırabilir. Nişan alma şansınızı artıracak ilaçlarla ginkgo kullanmayınız.  Anestezi alma olasılığını artıran bazı ilaçlar arasında anestezi (propofol, diğerleri), antiaritmikler (mexiletine), antibiyotikler (amfoterisin, penisilin, sefalosporinler, imipenem), antidepresanlar (bupropion, diğerleri), antihistaminikler (sitoplöptadin, diğerleri), bağışıklık baskılayıcılar siklosporin), uyuşturucu (fentanil, diğerleri), uyarıcılar (metilfenidat), teofilin ve diğerleri.

 • Nekhileri önlemek için kullanılan ilaçlar (Antikonvulsanlar) GINKGO ile etkileşime girer

  Nöbetleri önlemek için kullanılan ilaçlar beynin kimyasallarını etkiler. Ginkgo beynin içindeki kimyasalları da etkileyebilir. Beyindeki kimyasal maddeleri etkileyerek, ginkgo, nöbetlerin önlenmesi için kullanılan ilaçların etkinliğini azaltabilir.
  Nöbetleri önlemek için kullanılan bazı ilaçlar arasında fenobarbital, primidon (Mysoline), valproik asit (Depakene), gabapentin (Neurontin), karbamazepin (Tegretol), fenitoin (Dilantin) ve diğerleri bulunur.

 • Trazodone (Desyrel) GINKGO ile etkileşime giriyor

  Trazodon (Desyrel) beynin içindeki kimyasal maddeleri etkiler. Ginkgo beynin içindeki kimyasalları da etkileyebilir. Ginkgo ile birlikte trazodone (Desyrel) kullanmak beyinde ciddi yan etkilere neden olabilir. Trazodone ve ginkgo kullanan bir kişi komaya girdi. Trazodon kullanıyorsanız (Desyrel) ginkgo kullanmayınız.

 

Küçük Derece Etkileşim Bu kombinasyon ile dikkatli olun

 • Hidroklorotiazid GINKGO ile etkileşime girer

  Hidroklorotiyazid şişmeyi azaltmaya ve kan basıncını kontrol etmeye yardım etmek için kullanılır. Hidroklorotiyazid ile ginkgo alınması kan basıncını artırabilir. Yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız ginkgo almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 • Omeprazol (Prilosec) GINKGO ile etkileşime girer

  Omeprazol (Prilosec) karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Ginkgo, karaciğerin omeprazolün (Prilosec) parçalanma hızını artırabilir. Omeprazol (Prilosec) ile ginkgo almak omeprazolün (Prilosec) ne kadar iyi çalıştığını azaltabilir.

{tab Doz}

GINKGO DOZAJI

Aşağıdaki dozlar bilimsel araştırmalarda incelenmiştir:  AĞIZDAN ALIMLAR İÇİN:

 • Kaygı için: EGb 761 olarak adlandırılan 80 mg veya 160 mg ginkgo yaprağı özütü, günde üç kez 4 hafta boyunca alınmıştır.
 • Demans için: Ginkgo yaprağı özütü (EGb 761) günde 120-240 mg dozunda, iki veya üç doz halinde bölünür.
 • Şeker hastalığına bağlı retinal hasar için: EGb 761 olarak adlandırılan 120 mg ginkgo yaprağı ekstresi 6 ay süreyle alınır.
 • Zihinsel işlevi iyileştirmek için: 240-600 mg ginkgo özütünün tek dozları kullanılmıştır. EGb 761 olarak adlandırılan bir ginkgo ekstresi, 4 hafta ila 4 ay süreyle günde 120-240 mg'lık bir dozda alınmıştır. LI 1370 olarak adlandırılan bir ginkgo yaprağı özü, iki gün boyunca 120-300 mg dozunda alınmıştır. Ayrıca, ginkgo özütü ve Panax ginseng (Ginkoba M / E) içeren bir kombinasyon ürünü 12 hafta süreyle 60-360 mg dozunda alınmıştır.
 • Zayıf dolaşıma (tıkanıklık, periferik vasküler hastalık) bağlı yürüme ağrısı için: Ginkgo yaprağı özütünün (EGb 761) günlük 120-240 mg'lık bir dozaj, iki veya üç doza bölünerek 6.1 yıla kadar uygulanmıştır. Yüksek doz daha etkili olabilir.
 • Baş dönmesi için: EGb 761 olarak adlandırılan 160 mg ginkgo yaprağı ekstresi, günde bir kez veya günde iki bölünmüş dozda 3 ay süreyle alınmıştır.
 • Adet öncesi sendromu (PMS) için: EGb 761 adlı bir ginkgo yaprağı ekstraktı 80 mg, adet döngüsünün altıncı günden başlayarak bir sonraki döngünün beşinci gününe kadar günde iki kez alınmıştır. Ginko TD adı verilen 40 mg ginkgo yaprak özütü, adet döngüsünün altıncı günde başlayarak bir sonraki döngünün beşinci gününe kadar günde üç kez alınmıştır.
 • Glokom tedavisinde: 120-160 mg ginkgo yaprağı ekstresi, günde iki veya üç bölünmüş dozda 12.3 yıla kadar alınmıştır.
 • Şizofreni için: EGb 761 (Yi Kang Ning, Yang Zi Jiang Pharmaceuticals Ltd., Jiangsu, Çin) olarak adlandırılan bir ginkgo yaprağı özütünün 120-360 mg'ı günlük 8-16 hafta boyunca kullanılır.
 • Tardif diskinezi için: EGb 761 olarak adlandırılan ve 12 hafta boyunca günde üç kez 80 mg ginkgo yaprak özütü kullanılmıştır.

Tüm kullanımlar için gastrointestinal (GI) yan etkileri önlemek için günde 120 mg'dan daha düşük bir dozda başlayın. Gerekirse daha yüksek dozlarda artırın. Dozaj, kullanılan özel formülasyona bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çoğu araştırmacı, spesifik olarak standartlaştırılmış Ginkgo biloba yaprağı ekstraktı kullandı. Bazı insanlar günde üç kez ham ginkgo yaprağının standart 1: 5 tentüründen 0.5 mL alırlar.  Ham ginkgo bitki parçalardan kaçınmalısınız. Bunlar, bitki tohumunda ve başka yerlerde bulunan toksik kimyasalların tehlikeli seviyelerini içerebilir. Bu kimyasallar ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kaynak : WebMD

{/tabs}

Lütfen eksik gördüğünüz cümleleri bize bildiriniz...

Go to top   Ersağ Evimde - Ana Sayfa